Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Teleopieka

Utworzono dnia 11.06.2019
Czcionka:

Teleopieka jest nową, rozwijającą się na rynku usług społecznych usługą dającą możliwość wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa osoby w jej miejscu zamieszkania. Może przyczynić się nie tylko do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa osobistego ale także dać wymierne korzyści bliskim, którzy na co dzień organizują opiekę dostarczając narzędzie do niezwłocznego reagowania na sytuacje alarmowe.

System teleopieki w szczególności dedykowany jest dla samotnie zamieszkujących osób starszych, niesamodzielnych, z ograniczoną sprawnością, a także dla tych osób, które pozostają na długie godziny same w domu i obawiają się, że w tym czasie mogą być pozbawione pomocy czy też opieki, nawet w nagłej potrzebie.

W razie pojawiającego się zagrożenia, takiego jak np. nagła choroba, zasłabnięcie, upadek, system teleopieki umożliwia wezwanie pomocy lub dostarcza rozwiązania niezbędne do zażegnania zaistniałego problemu.

Warunkiem uruchomienia w domu systemu teleopieki jest posiadanie dostępu do działającej linii telefonicznej ( stacjonarnej lub komórkowej) umożliwiającej połączenie z centrum alarmowym.

Klasyczne działanie teleopieki opiera się na współdziałających ze sobą w elementach systemu przywoławczego tj. nadajnika i terminalu stąd też jego działanie ograniczone jest do obrębu mieszkania.

Nadajnik to najczęściej osobisty przycisk alarmowy w postaci breloczka lub bransoletki noszonej na przegubie ręki wysyłający w przypadku użycia sygnał do centrum alarmowego. Terminal to urządzenie podłączane do linii telekomunikacyjnej, wyposażone w mikrofon i głośnik, uruchamiane w razie interwencji przez nadajnik z dowolnego miejsca mieszkania i umożliwiające rozmowę z operatorem, znajdującym się w centrum alarmowym w celu nawiązania kontaktu i podjęcia odpowiedniej interwencji np. skontaktowania z osobą z listy kontaktowej lub służbą ratunkową – pogotowiem, policją czy strażą pożarną.

Rozważając możliwość wdrożenia takiego systemu na terenie miasta zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu sondażowym i udzielenia odpowiedzi na pytanie ankietowe.

 

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Luty 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1

Biuletyn Informacji Publicznej

Imieniny