Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rawie Mazowieckiej

Fundusz Alimentacyjny

FUNDUSZ ALIMENTACYJNY

Na podstawie Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów po spełnieniu warunków określonych w ustawie możliwe jest uzyskanie świadczeń z tytułu zasądzonych alimentów. Jednocześnie z mocy niniejszej ustawy prowadzone jest postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych.

Osobą uprawnioną do świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest dziecko, które ma zasądzone od rodzica alimenty (mogą to być również alimenty na podstawie ugody zawartej przed sądem), jeżeli egzekucja alimentów jest bezskuteczna. Świadczenia z FA przysługują na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Na dziecko starsze świadczenia przysługują do ukończenia 25 lat pod warunkiem, że uczy się w ono szkole lub szkole wyższej. Na dziecko posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, którego rodzic nie płaci zasądzonych alimentów, świadczenia przysługują bez względu na wiek dziecka.

Świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego nie przysługuje w przypadku gdy:

  • dziecko przebywa w rodzinie zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie (np. dom dziecka)

  • osoba na którą są zasądzone alimenty jest pełnoletnia, ma własne dziecko i założyła swoją rodzinę

Począwszy od okresu zasiłkowego 2020/2021 o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego mogą ubiegać się rodziny w których dochód na osobę nie przekroczy 900zł.

Maksymalnie można otrzymać 500zł świadczenia lecz tylko w przypadku gdy na taką kwotę zostały sądownie zasądzone alimenty.

O świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego można się starać już po dwóch miesiącach bezskutecznej egzekucji alimentów.

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Biuletyn Informacji Publicznej

Imieniny